Jak rozliczyć PIT drogą elektroniczną?

Od 2008 roku wszyscy podatnicy mogą składać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną, oszczędzając w ten sposób stanie w kolejkach w Urzędzie Skarbowym. Z roku na rok coraz więcej osób z tego korzysta, ale dla wielu ludzi jest to ciągle obcy temat. Co należy zrobić, aby rozliczyć podatki drogą elektroniczną?

Składanie e-deklaracji jest możliwe od 2006 roku, ale dopiero od 2008 roku można w te sposób rozliczać deklaracje PIT 36, 36L, 37, 38. Po 9 latach elektronicznie rozliczanie PIT-ów stało się dość powszechne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Przeciętni Polacy nadal jednak zbyt rzadko korzystają z e-deklaracji.

Co daje wypełnienie e-deklaracji przeciętnemu podatnikowi? Przede wszystkim oszczędność czasu. Możesz wypełnić i wysłać stosowne formularze bez wychodzenia z domu. Dodatkowo, korzystając z licznych interaktywnych formularzy, ograniczasz ilość działań do prostego wstawienia liczb w odpowiednich miejscach, które następnie są przeliczane i wypełniają wszystkie rubryki za Ciebie. Zmniejsza to liczbę pomyłek. Jak widać, istnieją korzyści z rozliczania podatków za pomocą e-deklaracji.

Czego potrzebujesz, aby wypełnić e-deklarację? Na początek, musisz ze strony Ministerstwa Finansów (http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje/do-pobrania) ściągnąć aplikację e-Deklaracje Desktop i zainstalować ją na komputerze, oraz mieć zainstalowany program Acrobat Reader. Z tej samej strony (http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje/instrukcje) możesz ściągnąć instrukcję do tej aplikacji, która zawiera szczegółowe objaśnienie jak zainstalować program oraz posługiwać się nim.

Pracodawca ma obowiązek wysłać formularz PIT-11 pracownikowi do końca lutego. Jeśli posiadasz formularze PIT-11 od wszystkich pracodawców, możesz uruchomić aplikację, założyć indywidualne konto i wypełnić odpowiednią deklarację, sumując wartości ze wszystkich PIT-11. Oczywiście, samo wypełnienie e-deklaracji to nie wszystko, należy ją jeszcze złożyć. Możesz to zrobić tradycyjnie – drukując formularz, podpisując i składając w skarbówce. Ale po co sobie komplikować, jeśli można wysłać go przez Internet?

Aby skutecznie wysłać e-deklarację przez Internet, powinieneś posiadać deklarację podatkową z ubiegłego roku. Dlaczego? Otóż, organy podatkowe muszą zweryfikować, że to ty składasz deklarację, a nie jakaś obca osoba w Twoim imieniu. Z tego właśnie powodu, wysyłając e-deklarację, podajesz kwotę przychodu z ubiegłego roku. Jeśli wypełniałeś deklarację w zeszłym roku, z pewnością będziesz ją znał. Jeśli nie wypełniałeś, po prostu wpisujesz „0”. W ten sposób Urząd Skarbowy upewnia się, że PIT rozlicza właściwa osoba.

Podsumowując – rozliczanie podatków za pomocą e-deklaracji jest z pewnością prostsze niż myślisz. Warto abyś rozważył, czy taka forma wypełniania PIT nie okaże się atrakcyjna nie tylko dla Ciebie, ale i dla całej rodziny.

——

Partnerem działu „Prawnik radzi” jest:

Kancelaria Radcy Prawnego Cezary Młotek
ul. Ordona 8
05-480 Karczew
biuro@kancelariamlotek.pl
tel. 723 459 628

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, obejmującym m..in. pracę na uczelni wyższej, oraz w kancelarii prawnej. Posiada spore doświadczenie z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, rodzinnego i administracyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Accessibility