Przedawnienie roszczeń

Dostałeś pozew, a wraz z nim nakaz zapłaty. Co możesz zrobić? Czy możesz się przed tym obronić?

W obecnych ludzie coraz częściej mają problem z długami. Czasem chodzi o niespłacone pożyczki tzw. „chwilówki” w jednym z funduszy pożyczkowych czy w banku, innym razem o mandaty za przejazd bez ważnego biletu, bądź po prostu o niezapłacone rachunki. Wierzyciele w wielu przypadkach zaniechują prób porozumienia z dłużnikiem, po prostu kierując sprawę do sądu, co często kończy się wydaniem nakazu zapłaty. Jest to procedura szybka i wygodna, i w związku z tym znacznie atrakcyjniejsza dla wierzyciela niż zwykłe postępowanie sądowe. Czy to oznacza, że po jego otrzymaniu jesteś pozbawiony prawa do obrony i musisz zapłacić całość zasądzonej na rzecz wierzyciela kwoty? Szczęśliwie – nadal masz możliwość obrony.

Jeżeli z jakiegoś powodu kwestionujesz roszczenie wierzyciela, masz prawo do złożenia sprzeciwu – w ciągu dwóch tygodni od odebrania nakazu zapłaty. Możesz podnieść wiele zarzutów, jednak najważniejsze i priorytetowe jest sprawdzenie, czy roszczenie twojego przeciwnika uległo przedawnieniu. Roszczenie przedawnione istnieje nadal, możesz jednak odmówić jego zapłaty bez konsekwencji. Musisz tylko pamiętać o zgłoszeniu tego zarzutu na piśmie, w treści sprzeciwu. Przedawnienie nie jest zarzutem, który działa „automatycznie”, z mocy prawa. Konieczna jest Twoja reakcja jako osoby, która musi go podnieść przed sądem. Tylko wtedy sąd zareaguje.

Terminy przedawnień są rozmaite. Zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego, co do zasady termin przedawnienia wynosi 10 lat, a dla roszczeń okresowych oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 3 lata. Jednakże istnieje wiele wyjątków od tej reguły. Przykładowo, roszczenia z tytułu umowy zlecenia przedawniają się z upływem 2 lat, a roszczenia z tytułu umowy przewozu (np. ZTM czy Kolei Mazowieckich) – już po 1 roku. Należy też sprawdzić, kiedy roszczenie przeciw Tobie stało się wymagalne, czyli od kiedy zaczął biec termin przedawnienia. Wniesienie pozwu przerywa bieg przedawnienia, dlatego warto sprawdzić, czy wierzyciel go nie przegapił. Jest to częste, z korzyścią dla osób zadłużonych.

Czasem zdarza się, że dłużnicy, przeczuwając możliwość otrzymania pozwu – nie odbierają korespondencji, licząc na uniknięcie postępowania sądowego. Jest to praktyka błędna. Dwukrotne nieodebranie przesyłki może być potraktowane sąd na równi z jej prawidłowym doręczeniem, a w konsekwencji – prowadzi do uprawomocnienia.

Gdy więc otrzymasz nakaz zapłaty – nie wahaj się ani chwili, masz mało czasu na reakcję. Podejmij skuteczną obronę i poradź sobie z problemami.

——

Partnerem działu „Prawnik radzi” jest:

Kancelaria Radcy Prawnego Cezary Młotek
ul. Ordona 8
05-480 Karczew
biuro@kancelariamlotek.pl
tel. 723 459 628

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, obejmującym m..in. pracę na uczelni wyższej, oraz w kancelarii prawnej. Posiada spore doświadczenie z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, rodzinnego i administracyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Accessibility