Zryw MC Poland – lokalnie i elitarnie

Poznajcie otwocki motocyklowy klub Zryw MC Poland, skupiający miłośników motocykli, dla których stały się one pasją i esencją życia.

fot. Otwock News

Nawiązanie do tradycji

Lokalna historia z motocyklami w tle to lata 50-te i 60-te minionego wieku, kiedy działał w Otwocku klub Zryw PSS Społem. Tradycje motocyklowe w Otwocku nie zamarły. Od 2003r. pasjonaci jednośladów działali pod nazwą Wot Motorcycles a w 2007r. powstał Zryw FG Otwock kontynuując tradycję Zryw PSS Społem. Obecnie klub nosi nazwę Zryw MC Poland.

Od razu należy tu wyjaśnić, co oznaczają skróty FG i MC. Zryw Otwock początkowo używał skrótu FG  czyli Free Group. Miał podobną strukturę jak klub MC, jednak ze znacznie łagodniejszymi zasadami. Z czasem po udowodnieniu swojego zaangażowania i stabilności klub mógł pretendować a następnie otrzymać status MC.

Klub MC – Motorcycle Club charakteryzuje się jasnymi ale bardzo restrykcyjnymi zasadami. Droga do uzyskania pełnych barw jest trudna i wymaga wiele pracy a najwyższymi wartościami są braterstwo i respekt. Członkowie mają do siebie pełne zaufanie. Członkami mogą być tylko mężczyźni.

Kongres

Klub od 2007 r. należy do Kongresu Polskich Klubów Motocyklowych. Idea stworzenia ogólnopolskiej platformy porozumienia i współpracy pomiędzy polskimi klubami motocyklowymi  zrodziła się w połowie lat 90-tych XX stulecia. Jej autorem jest nieżyjący już, legendarny założyciel i prezydent Road Runners MC Poland, Mirek „Miro” Stefańczyk – człowiek, który jeszcze za życia stał się ikoną polskiej społeczności motocyklowej. Dążenia „Mira” wraz ze znaczącym wkładem  przedstawicieli nielicznych wówczas w Polsce Klubów MC doprowadziły do zawiązania się Kongresu Polskich Klubów Motocyklowych (KPKM) – nieformalnej, ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej Kluby o statusach MC, FG („Free Groups” – Wolne Grupy) oraz kluby innego rodzaju (użytkownicy konkretnej marki lub typu, grupy zawodowe etc.).

Zasady, którymi kieruje się Kongres nie zostały zapożyczone z zagranicznych klubów ani przez nie narzucone, lecz zostały wypracowane przez ludzi, którzy w Polskich warunkach tworzyli środowisko motocyklowe i budowali kluby, często wbrew panującym w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat realiom społeczno-politycznym i materialnym. Zasady te kładą nacisk na wzajemny szacunek, poszanowanie barw i braci klubowych, oraz pomoc w obliczu zagrożeń zarówno drogowych, jak i wszystkich innych, które mogą napotkać motocykliści w codziennym życiu. To w imię tych wartości organizuje co roku ogólnopolską akcję MOTOSERCE, a w latach ubiegłych wspólnie pomagał wielu ofiarom wypadków i osobom ciężko chorym.

Akces do Kongresu mogą zgłosić niemal wszystkie grupy motocyklowe akceptujące zasady przyjęte przez Kongres. Członkostwo w Kongresie jest całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Kongres jako organizacja udziela pomocy wszystkim motocyklistom uznającym jego zasady.

Ciałem zarządzającym i podejmującym decyzje w Kongresie jest Rada Kongresu, w skład której wchodzą wybrane Kluby MC.

Identyfikacja

Wszystkie kluby FG zrzeszone w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych zobowiązane są do noszenia naszywki kongresowej na tyle kamizelki jako symbolu przynależności do Kongresu Polskich Klubów Motocyklowych oraz podkreślenie narodowości.

Siedziba czyli Clubhouse

W nomenklaturze kongresowej siedziba klubu nosi nazwę Clubhouse. To tu skupia się życie klubowe. W 2013r. spłonął pierwszy otwocki Clubhouse mieszczący się przy ul. Poniatowskiego 7. Nowy Clubhouse działa przy ul. Suchej 8 w Otwocku-Świdrze. Jeśli chcesz poznać motocyklistów i miło spędzić czasz- to skorzystaj z Dni Otwartych, które odbywają się w co drugi piątek w sezonie zimowym i w co drugą środę w sezonie letnim.

Hierarchia

W zależności od czasu spędzonego z klubem i zaangażowania w jego życie przyznawane są różne rangi. Najczęściej przyjętym schematem jest rozdział:
1) Member (w tym funkcyjni)
2) Prospect (w niektórych klubach starszy i młodszy)
3) Hangaround
4) Support

Na czele klubu stoją President i V-ce President , którzy są liderami klubu. Odpowiadają za kontakty zewnętrzne reprezentując klub w rozmowach z innymi klubami.

Cele klubu

Członkowie klubu kreują pozytywny wizerunek motocyklisty, kultywują tradycję Zryw PSS Społem, organizują imprezy i aukcję charytatywne, biorą udział we wspólnej turystyce motocyklowej, współtworzą scenę motocyklowej w kraju poprzez przynależność do Kongresu Polskich Klubów Motocyklowych.

Akcje i wyjazdy

Motocykliści na początku każdego roku ustalają kalendarz wyjazdów zarówno tych po kraju jak i zagranicznych. Odwiedzili m.in. Węgry, Słowację, Czech, Rzym jadąc trasą przez Alpy. W Polsce odwiedzali Góry Sowie, Podbeskidzie czy też Mazury. Wyjeżdżają również na zloty motocyklowe. Wspólne wyjazdy cementują przyjaźń.

Z Teosiem na II Charytatywnym Maratonie Fitness w Józefowie, fot. Otwock News

Klub Zryw organizował w swojej historii zloty motocyklowe (Motowot 2004 w Pogorzeli, Memoriały Rudawskiego w Cząstkowie Mazowieckim razem z MON), aktywnie bierze udział w akcjach charytatywnych m.in. w otwockiej edycji Motoserca organizowanej wraz z klubami pomagającymi. Motoserce jest ideą wynikającą z potrzeby serca i z chęci działania. Akcją zwracają uwagę na brak tego cennego daru jakim jest krew w polskich szpitalach propagując ideę krwiodawstwa.

Motocykliści organizowali bądź brali udział w zbiórkach i kupnie darów dla Domu Dziecka nr 14 w Otwocku- Soplicowie oraz Specjalnego Ośrodek Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. M. Konopnickiej w Świdrze. Brali udział w pokazach pierwszej pomocy przy okazji imprez Zakończenie Lata w Parku Miejskim czy też wspierali akcje WOŚP. W tym roku można było ich spotkać w Józefowie, gdzie wsparli II Charytatywny Maraton Fitness, którego celem była zbiórka funduszy na leczenie chorego na dysplazję Teosia z Wiązowny.

 

 

Jak zostać członkiem Zrywu?

– Żeby stać się członkiem naszego klubu, trzeba jakiś czas się o to starać. Musimy tę osobę poznać, polubić i dopiero potem może wstąpić w szeregi „Zrywu”- mówią członkowie klubu.

Chętny na członkostwo musi sobie zdawać sprawę, że elitarność to nie jest tania sprawa. Klubowe maszyny to rasowe rumaki – za dobrej klasy motocykl można by nabyć kilkanaście aut. Do tego dochodzą akcesoria i ubiór: skórzana kurtka, wysokie buty, spodnie, rękawice, pasy nerkowe, „żółwie” na plecy, ochraniacze, kominiarki, chusty czy kask.

Otwockie Otwarcie Sezonu Niepodległa 2018

Klub zaprasza w sobotę 21 kwietnia na Otwockie Otwarcie Sezonu Niepodległa 2018. O godz. 14:30 z ul. Suchej 8 w Świdrze start parady motocykli a trasa wiodła będzie przez miejsca pamięci w Otwocku, Józefowie i Karczewie.  Zachęcamy do powitania uczestników parady. Szczegóły trasy i mapka poniżej. Pod podanym powyżej adresem na terenie Club House Zryw MC Poland od godz. 13 odbywać się będzie również część rozrywkowo-gastronomiczna: zagrają dla Was: The Foolishly, Hype Real i na deser Świdermajer Orkiestra. Nikt nie wyjdzie głodny ani spragniony.

Patronem medialnym wydarzenia jest m.in. portal Otwocknews.pl. Patronat honorowy: Prezydent Otwock i Starostwo Powiatowe w Otwocku.

Obejrzyjcie jak wyglądała parada w 2017r.

[link do wydarzenia na FB]

Więcej info o klubie znajdziesz na jego stronie zrywmcpoland.pl

1 komentarz

  1. Zapraszamy serdecznie na imprezę organizowaną dla wszystkich ludzi ,którym płynie w żyłach krew motocyklowa oraz tych którzy chcą się dobrze bawić.Będzie to niepowtarzalna chwila by głębiej zapoznać się z klubem i jego działalnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Accessibility