Andrzej Chorosiński


Andrzej Tomasz Chorosiński, urodzony 24 maja 1949 roku w Otwocku, jest uznawanym polskim organistą, który sięga po najwyższe osiągnięcia w świecie muzyki klasycznej. W ciągu swojej kariery pełnił wiele znaczących ról, w tym funkcję profesora zwyczajnego oraz rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, co potwierdza jego wpływ na kształtowanie przyszłych pokoleń muzyków.

Chorosiński to postać również doceniana na arenie międzynarodowej, gdyż otrzymał tytuł doktora honoris causa od koreańskiego Keimyung Chopin University. Jego dorobek artystyczny i dydaktyczny jest nieoceniony.

Warto dodać, że Andrzej Chorosiński jest ojcem utalentowanego aktora Michała Chorosińskiego, co tylko podkreśla artystyczne tradycje jego rodziny. Jego wkład w muzykę oraz naukę pozostaje inspiracją dla wielu adeptów sztuki.

Życiorys

W 1972 roku Andrzej Chorosiński wziął udział w kursie mistrzowskim w zakresie gry na organach, który odbył się w Belgii. W tym samym roku zdobył nagrodę specjalną podczas Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej zorganizowanego w Kilonii. Jego talent i umiejętności zaowocowały koncertami w licznych krajach europejskich, a także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej oraz Japonii. Muzyk występował między innymi w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, a także w Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, w Katedrze Notre Dame w Paryżu, w kaplicy King’s College w Cambridge, a także w Auli Pawła VI w Watykanie oraz w Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku.

Chorosiński ma na swoim koncie wiele nagrań przeznaczonych dla radia i telewizji, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nagrywał również płyty dla wielu renomowanych firm fonograficznych. Jego repertuar obejmuje dzieła muzyki barokowej oraz romantycznej, a także transkrypcje utworów, w tym dzieł Antonia Vivaldiego (cykl „Cztery pory roku”), Camille′a Saint-Saënsa (Danse macabre), Modesta Musorgskiego (Obrazki z wystawy) i Paula Dukasa (Uczeń czarnoksiężnika), częściowo opracowane wspólnie z Marianem Sawą.

Wielką rolę w życiu Andrzeja Chorosińskiego odgrywa także działalność pedagogiczna. Od 1972 roku prowadzi klasę organów w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie od 1992 roku pełni funkcję profesora. W latach 1987–1993 był prorektorem, a następnie, w latach 1993–1999, rektorem tej uczelni. Po 1999 roku kierował Katedrą Organów i Klawesynu w warszawskiej akademii. Równocześnie od 1991 roku uczy także w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dodatkowo prowadził kursy improwizacji organowej w Niemczech oraz kursy interpretacji w krajach takich jak Szwecja, Finlandia, Stany Zjednoczone, Japonia, Korea Południowa oraz Izrael.

Muzyk aktywnie uczestniczył w działalności jako członek jury międzynarodowych konkursów organowych we Francji, Niemczech oraz w Polsce. Jest współinicjatorem i dyrektorem artystycznym siedmiu międzynarodowych festiwali muzyki organowej oraz kameralnej, organizowanych na zabytkowych instrumentach w takich miejscach jak Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Kłodzko, Kluczbork, Polanica-Zdrój oraz Św. Lipka.

W latach 1993–2000 był także członkiem Stowarzyszenia Uczelni Muzycznych Europy (AECAM). W tym samym czasie, w latach 1993–1999, sprawował funkcję rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a od 1997 do 1999 przewodniczył konferencji rektorów uczelni artystycznych w Polsce. Od 1997 do 2002 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

W 2003 roku nagrał album zatytułowany „Bazylika w Licheniu”, którego efekt w postaci platynowej płyty został osiągnięty dzięki grze na organach w nawie zachodniej. Ponadto Andrzej Chorosiński jest konsultantem oraz autorem licznych projektów związanych z budownictwem organowym w Polsce, Niemczech, Kanadzie oraz Japonii.

Odznaczenia

Andrzej Chorosiński, uznawany za wybitnego przedstawiciela kultury, został uhonorowany szerokim zakresem odznaczeń oraz nagród, które świadczą o jego ogromnym wkładzie w rozwój muzyki i sztuki w Polsce. Wśród licznych wyróżnień, które otrzymał, można wymienić odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, Złoty Krzyż Zasługi oraz medal „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”.

Adnotacje te pokazują, jak wiele znaczenia mają jego działania w kontekście lokalnej kultury, co zostało podkreślone przez nadanie mu tytułów honorowego obywatela Jeleniej Góry, Kłodzka oraz Polanicy-Zdroju. Uznanie to związane jest z jego zaangażowaniem w popularyzację kultury muzycznej na obszarze Dolnego Śląska.

W 2010 roku Andrzej Chorosiński został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za swoje wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie kultury, które nie tylko przyczyniły się do rozwoju sztuki, ale zyskały również uznanie w ramach działalności pedagogicznej.

Wcześniej, w 2006 roku, otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, co dodatkowo podkreśla jego wkład w rozwój polskiej kultury.

Przypisy

  1. Andrzej Chorosiński – „Bazylika w Licheniu. Na organach nawy zachodniej gra Andrzej Chorosiński” [online], Discogs [dostęp 11.01.2021 r.]
  2. Platynowe płyty CD przyznane w 2004 roku [online], ZPAV [dostęp 11.01.2021 r.]
  3. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 30.05.2020 r.]
  4. BarbaraB. Świderska BarbaraB., Chorosiński Andrzej, [w:] ElżbietaE. Dziębowska (red.), Encyklopedia muzyczna PWM, wyd. I, t. 2 CD suplement, Kraków: PWM, 2001, s. 32-33, ISBN 978-83-224-0722-6 .

Oceń: Andrzej Chorosiński

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:16