Andrzej Lussa


Andrzej Piotr Lussa, który przyszedł na świat 20 lutego 1948 roku w Otwocku, był osobą niezwykle znaczącą w polskim środowisku medycznym i akademickim. Jako lekarz oraz nauczyciel akademicki, wniósł wiele do rozwoju nauki i praktyki medycznej w Polsce.

Jednak jego kariera nie ograniczała się wyłącznie do medycyny. W latach 1994–1995 pełnił funkcję prezydenta Białegostoku, gdzie miał okazję realizować swoje plany dla miasta do momentu swojej przedwczesnej śmierci 13 kwietnia 1995 roku w Białymstoku.

Życiorys

Andrzej Lussa był osobą o bogatym życiorysie. Był synem Franciszka Lussy, znanego jako „Grześ”, który pełnił rolę żołnierza w Armii Krajowej. Z wykształcenia był lekarzem, uzyskując tytuł doktora nauk medycznych, a jego specjalizacja skupiała się na patofizjologii. Pracował jako naukowiec w Akademii Medycznej w Białymstoku.

W roku 1980 aktywnie uczestniczył w zakładaniu struktury „Solidarność” na uczelni. Po zmianach ustrojowych w 1989 roku, jego zaangażowanie przeniosło się na organizację regionalnych izb lekarskich.

Polityczna kariera Lussy nabrała tempa po wyborach samorządowych w 1994 roku, kiedy to rada miasta Białegostoku wybrała go na urząd prezydenta. Niestety, zmarł podczas sprawowania tej funkcji.

W życiu osobistym był żonaty z Elżbietą. Po swojej śmierci w 1995 roku został odznaczony pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi. Jego pamięć i osiągnięcia są uhonorowane nazwaniem placu w Białymstoku, znajdującego się u zbiegu alei Józefa Piłsudskiego oraz ulicy Jana Klemensa Branickiego.

Przypisy

  1. Dr Andrzej Lussa, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 02.02.2019 r.]
  2. JanJ. Stasiewicz, Wspomnienia. Andrzej Piotr Lussa, „Biuletyn Okręgowej Izby lekarskiej w Białymstoku”, Nr 2, 2005.
  3. M.P. z 1995 r. nr 30, poz. 352

Oceń: Andrzej Lussa

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:20