Kamil Sipowicz


Kamil Piotr Sipowicz, urodzony w dniu 23 lipca 1953 roku w Otwocku, to postać o bogatym dorobku artystycznym oraz naukowym. Jako polski historyk filozofii, pisarz, poeta oraz autor tekstów piosenek, zachwyca swoją wszechstronnością. Jego działalność obejmuje również prace dziennikarskie, rzeźbiarskie i malarskie, co czyni go osobą niezwykle utalentowaną.

Doktoryzował się z zakresu nauk humanistycznych, co podkreśla jego głęboki związek z kulturą i sztuką. W swojej pracy łączy pasję do literatury z wiedzą teoretyczną, co przekłada się na jakość jego twórczości.

Kamil Sipowicz jest również członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, co świadczy o jego aktywnej roli w środowisku artystycznym w Polsce.

Życiorys

Pierwsze dzieciństwo Kamil Sipowicza miało miejsce w rodzinnym domu usytuowanym w Świdrze. To wówczas, w kontekście II wojny światowej, jego rodzina matczyna podjęła decyzję o przeprowadzce. Z racji na zawirowania rodzinne, ojciec szybko oddalił się od matki, co spowodowało, że Kamil przez dłuższy okres zamieszkiwał u różnych krewnych, m.in. w Płocku. W 1964 roku nastąpiła kolejna przeprowadzka, tym razem na osiedle Muranów Zachodni w Warszawie, gdzie osiedli w mieszkaniu przy Marchlewskiego 55.

Kamil Sipowicz zdobył tytuł magistra na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w latach 1974–1979. Po ukończeniu studiów magisterskich podjął naukę na studiach doktoranckich, które realizował najpierw na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium (1980–1982), a następnie na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim (1982–1988). W okresie nauki w Niemczech miał okazję uczestniczyć w seminariach, które prowadzone były przez tak znaczące postacie jak Herman Krings czy Ernst Tugendhat, co stanowiło znaczącą inspirację dla jego badań filozoficznych.

W 1988 roku uzyskał doktorat z zakresu nauk humanistycznych w obszarze filozofii. Jego praca doktorska, która dotyczyła problematyki nieautentyczności oraz degeneracji w myśli Martina Heideggera, stanowiła podwaliny do późniejszej publikacji. W 2005 roku, na podstawie tej pracy, zaprezentował swoją książkę pt. „Heidegger: degeneracja i nieautentyczność”, opublikowaną przez wydawnictwo Aletheia.

W latach 1975–2003 Kamil Sipowicz związał swoją karierę z muzyczną grupą Maanam, pełniąc rolę plastyka, autora tekstów oraz wydawcy. W 1991 roku postanowił założyć własną wytwórnię fonograficzną, która nosiła nazwę Kamiling Co. W 1996 roku dokonał rejestracji znaku słowno-graficznego „Maanam” w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (numer prawa wyłącznego: 119506). Prowadzi również firmę Kamiling Publishing, która zajmuje się zachowaniem dziedzictwa Maanamu oraz twórczości Kory, znanej wokalistki i autorki tekstów.

Od grudnia 2002 roku Kamil Sipowicz pełni funkcję prezesa zarządu Instytutu Badań DNA sp. z o.o. Na jego twórczość wpływają również wydarzenia odbiegające od stricte akademickich, takie jak incydent z 2006 roku, kiedy to nielegalnie powiesił swój obraz Apollo na wystawie polskich malarzy w warszawskiej Zachęcie. Od lutego 2021 roku na antenie Radiospacji prowadzi program radiowy pod tytułem Awangarda.

Rodzina

Związek i małżeństwo z Korą

W 2013 roku, po długotrwałym związku trwającym ponad cztery dekady, Kamil Sipowicz ożenił się z Korą, znaną wokalistką oraz liderką zespołu Maanam. Para ma razem syna, Szymona, który przyszedł na świat w 1976 roku. W 1998 roku wspólnie stworzyli niezwykle interesującą książkę zatytułowaną „Kora i Maanam: podwójna linia życia”. Ponadto, w 2011 roku Sipowicz postanowił podzielić się ze światem biografią swojej żony, publikując dzieło o tytule „Kora, Kora. A planety szaleją”. Ich życie prywatne skupiało się m.in. na warszawskim Powiślu, a następnie na Bielanach. Od 2016 roku zamieszkiwali także na malowniczym Roztoczu.

Śmierć i dziedzictwo Kory

Po śmierci Kory, Kamil zajął się organizacją różnorodnych inicjatyw mających na celu upamiętnienie jego żony. Na warszawskich Bielanach, 17 grudnia 2018 roku, miało miejsce odsłonięcie neonu, który głosił hasło „Miłość to wieczna tęsknota”. Jego projektantką była utalentowana Paulina Ołowska. Z kolei 17 stycznia 2019 roku, na tyłach pałacu Branickich w Warszawie, Sipowicz odsłonił mural poświęcony Korze. Projekt ten, przygotowany przez Bruno Althamera, został zrealizowany w ramach projektu „Kobiety na mury”, organizowanego przez redakcję magazynu „Wysokie Obcasy” we współpracy z lokalnymi oddziałami „Gazety Wyborczej”.

Pozostała rodzina

Kamil Sipowicz ma także prominentne powiązania rodzinne, jako że jest bratankiem białoruskiego biskupa greckokatolickiego oraz przełożonego generalnego zakonu marianów, Czesława Sipowicza, który żył w latach 1914–1981. W czerwcu 2023 roku, Kamil rozwiódł się z Sylwią Sipowicz, co stanowiło znaczącą zmianę w jego życiu osobistym.

Pisarstwo i twórczość artystyczna

Kamil Sipowicz to wszechstronny artysta oraz pisarz, który zdobył uznanie dzięki swoim różnorodnym dziełom. Jest autorem ośmiu książek i siedmiu tomików poezji. Swe prace publikował w wielu czasopismach, szeroką tematyką obejmujących zarówno muzykę, jak i filozofię. Jego działalność w tym zakresie rozpoczęła się w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy to zaczynał pisać dla takich magazynów muzycznych jak „Jazz” oraz „Jazz Forum”. Współpracował również z takimi pismami jak „Playboy”, „Polityka” oraz „Gazeta Wyborcza”, gdzie jego felietony zyskały popularność. Od 1999 do 2000 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego magazynu MAX.

Oprócz pisarstwa, Sipowicz ma również bogate doświadczenie w tworzeniu sztuki wizualnej. Aktywny jako plastyk od lat 70., brał udział w happeningach w warszawskiej galerii Galeria Repassage. Specjalizuje się w rzeźbie oraz malarstwie, a jego prace wystawiano w wielu prestiżowych lokalizacjach w Europie i Stanach Zjednoczonych, w tym w Berlinie, Monachium i Miami. Tworzy głównie w drewnie i metalu oraz zajmuje się grafiką komputerową.

Jego twórczość artystyczna obejmuje także cykle malarskie, takie jak Arki Przymierza, Bogowie i Archetypy oraz rzeźby Totemy. Warto także wspomnieć o książce „Hipisi w PRL”, która ukazała się w 2008 roku, a w 2016 roku doczekała się rozszerzonej wersji. W 2011 roku Sipowicz wydał „Czy marihuana jest z konopi?”, natomiast w 2013 roku zaprezentował „Encyklopedię Polskiej Psychodelii”. Jako zwolennik depenalizacji marihuany, prowadził blog na portalu natemat, gdzie dzielił się swoimi spostrzeżeniami na ten temat.

W 2016 roku opublikował również książkę „Ramona, Mila, Bobo i 56 innych zwierząt”, która opisuje życie z żoną Korą na Roztoczu. Zawiera mikroopowieści dotyczące ich wspólnego życia, podróży i otaczającej ich przyrody. Sipowicz odbywał liczne spotkania z czytelnikami, odwiedzając takie miasta jak Szczebrzeszyn, Biłgoraj, Zamość oraz Kraków.

Książki

  • Kora i Maanam: podwójna linia życia (współautor Olga Jackowska), wyd. Iskry, Warszawa 1998,
  • Heidegger: degeneracja i nieautentyczność, wyd. Aletheia, Warszawa 2005,
  • Hipisi w PRL-u, wyd. Baobab, Warszawa 2008,
  • Czy marihuana jest z konopi?, wyd. Baobab, Warszawa 2011,
  • Kora, Kora. A planety szaleją, wyd. Agora, Warszawa 2011,
  • W obronie Kory i wolności. List do premiera, wyd. Czerwone i czarne, Warszawa 2012,
  • Encyklopedia polskiej psychodelii, wyd. Krytyka Polityczna, Warszawa 2013,
  • Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt, wyd. Iskry, Warszawa 2016.

Poezja

  • Tajemnicze dzieje pierwiastków, wyd. Przedświt, Warszawa 1983,
  • Królowie w kole ognia, wyd. Miniatura, Kraków, 1990,
  • Świder metafizyczny, wyd. Świat Literacki, Warszawa 2005,
  • I znowu pogrzeb we wrześniu, wyd. Czuły Barbarzyńca, Warszawa 2006,
  • Pieśni solarne, wyd. Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Rzeszów 2009,
  • Choroby kartezjańskie, wyd. Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2013,
  • Platyna, wyd. Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Rzeszów 2016.

Wykłady pt. Pojęcie psychodelików w antropologii, kulturze, medycynie i filozofii

  • 19.10.2013 – Ogólne pojęcie psychodelii i doświadczenia z enteogenami jako źródło religii,
  • 16.11.2013 – Psychodelia w Europie i na Słowiańszczyźnie,
  • 30.11.2013 – Psychodeliczni romantycy i młodopolacy,
  • 09.01.2013 – Poezja młodopolska,
  • 25.01.2013 – Witkacy, Szukalski i peyotl,
  • 01.02.2013 – Kodeinowy Białoszewski i hipisi,
  • 05.09.2013 – Polska psychodelia w literaturze.

Autor i współautor wybranych utworów grupy Maanam

  • „Derwisz” z albumu Derwisz i anioł grupy Maanam – autor tekstu,
  • „Owady podniosły skrzydła do lotu” z albumu Róża grupy Maanam – współautor tekstu wraz z Korą,
  • „Owady… / … z mewami” z albumu Róża grupy Maanam – współautor tekstu wraz z Korą,
  • „List (to nie hołd)” z albumu Róża grupy Maanam – autor tekstu,
  • „Wieje piaskiem od strony wojny” z albumu Róża grupy Maanam – autor tekstu,
  • „Bądź ostrożny” z albumu Klucz grupy Maanam – autor tekstu,
  • „Puerto Rico” z albumu Klucz grupy Maanam – autor tekstu,
  • „Hotel Nirwana” z albumu Hotel Nirwana grupy Maanam – autor tekstu.

Przypisy

  1. Kamil Sipowicz rozwiódł się z młodszą żoną. Sylwia Sipowicz mówi o zdradach - Plejada.pl [online], plejada.pl [dostęp 23.04.2024 r.]
  2. Jacek Podsiadło i Kamil Sipowicz z autorskimi audycjami w RadioSpacji [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 06.02.2021 r.]
  3. INSTYTUT BADAŃ DNA | Rejestr.io [online], rejestr.io [dostęp 04.07.2020 r.]
  4. Wojciech Staszewski: Moda na testy na ustalenie ojcostwa. Potrzeba czasów, czy wielka ściema?. Newsweek.pl, 06.01.2013 r. [dostęp 04.07.2020 r.]
  5. Małżeństwo po 40 latach związku… Jak wyglądało prywatne życie Kory? [online], Viva.pl [dostęp 16.02.2019 r.]
  6. Powstał mural z Korą. Będzie reagował na pory roku, podlegał naturalnemu zegarowi [online], wysokieobcasy.pl [dostęp 16.02.2019 r.]
  7. Kora i Maanam: podwójna linia życia [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 15.02.2019 r.]
  8. Kora, Kora. A planety szaleją [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 15.02.2019 r.]
  9. Wizerunki Kory, Wandy Rutkiewicz i Jolanty Wadowskiej-Król na muralach w ramach akcji 'Wysokich Obcasów' [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 15.02.2019 r.]
  10. KAMIL SIPOWICZ - rzeźby i malarstwa w Królikarni | artinfo.pl - Portal rynku sztuki [online], artinfo.pl [dostęp 16.02.2019 r.]
  11. Bochenska Gallery: Wystawa Kamila Sipowicza – TRANSMANDALE | Koneser [online], blog.koneser.eu [dostęp 16.02.2019 r.]
  12. Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 20.02.2019 r.]
  13. AnnaA. Tylec AnnaA., Kamil Sipowicz [online], ksiazki.wp.pl, 25.04.2010 [dostęp 20.02.2019 r.]
  14. Mieszkanie z widokiem na Pawiak. W: Beata Chomątowska: Stacja Muranów. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2012, s. 368-372.
  15. Członkowie Akademii – FRYDERYK 2024. fryderyki.pl. [dostęp 03.10.2010 r.]
  16. KamilK. Sipowicz KamilK., Heidegger: degeneracja i nieautentyczność, wyd. Aletheia, Warszawa, 2005.
  17. TiO, „Dzieci Kwiaty” Wspomnienia o hipisach Kamila Sipowicza [online], www.biznesistyl.pl [dostęp 02.03.2016 r.]

Oceń: Kamil Sipowicz

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:5