UWAGA! Dołącz do nowej grupy Otwock - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Zofia Szymanowska-Lenartowicz


Zofia Szymanowska-Lenartowicz, urodzona 21 grudnia 1825 roku w Otwocku, była niezwykle utalentowaną artystką, której życie i twórczość na zawsze zapisały się w historii Polski. Zmarła 8 lipca 1870 roku w Miłosławiu.

Jako malarka i poetka, Zofia wyróżniała się wieloma osiągnięciami artystycznymi, które ugruntowały jej miejsce w polskim dziedzictwie kulturowym.

Życiorys

Zofia Szymanowska-Lenartowicz pochodziła z rodziny żydowskich uszlacheconych frankistów. Była córką Józefa Szymanowskiego oraz jego drugiej żony, Elżbiety z Młodzianowskich. Warto podkreślić, że była żoną Teofila Lenartowicza, który był zarówno poetą, jak i rzeźbiarzem. Ich związek zaowocował małżeństwem, które miało miejsce w Rzymie w 1858 roku. Para doczekała się syna Jana, jednak niestety dziecko zmarło w bardzo wczesnym wieku.

Zofia straciła życie na zapalenie płuc, które było skutkiem gruźlicy, a jej ostatnie dni miały miejsce w Miłosławiu, gdzie została pochowana. W zakresie swojego wykształcenia, Zofia kształciła się w Dreźnie oraz w Paryżu, gdzie miała okazję pracować w renomowanej pracowni Ary’ego Scheffera.

Jest również autorką „Pamiętników”, w których uwieczniła różne aspekty swojego życia, w tym szczególnie wspólne chwile Adama Mickiewicza oraz jego żony Celiny, która była jej przyrodnią siostrą. Jej twórczość artystyczna obejmowała m.in. portret Adama Mickiewicza, który stanowi istotny element polskiej kultury.

Przypisy

  1. Groby pisarzy i poetów. Rodzina i kochanka Adama Mickiewicza. Niezapomniani [online], www.se.pl [dostęp 29.03.2023 r.]
  2. Kochliwy poeta. W kim kochał się narodowy wieszcz? Czy Maryla Wereszczakówna była jedyna miłością poety. Poczet kochanek romantycznych. | Biografia, pisarze, poeci. Cieka... [online], www.edusens.pl [dostęp 20.11.2017 r.]
  3. Kobiety w życiu Mickiewicza [online], niniwa22.cba.pl [dostęp 20.11.2017 r.]
  4. Mateusz Mieses: Z rodu żydowskiego. Zasłużone rodziny polskie krwi niegdyś żydowskiej. Warszawa: Wema, 1991 r., s. 219.
  5. Zbigniew Z. Suchodolski, Panny Szymanowskie i ich losy, 1982 r.
  6. Anna Bujnowska, Nieromantyczne małżeństwo – Zofia Szymanowska i Teofil Lenartowicz, Dyskurs: rocznik Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego poświęcony literaturze i okolicom, 2005 r., Tom 1, s. 135.
  7. Roman Kaleta, Sensacje z dawnych lat, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1985 r., s. 221.
  8. Jarosław Marek Rymkiewicz, Mickiewicz: encyklopedia, Horyzont, 2001 r., s. 525.
  9. Jerzy J. Malinowski, Malarstwo polskie XIX wieku, Warszawa: Wyd. DiG, 2003 r., ISBN 83-7181-290-6.

Oceń: Zofia Szymanowska-Lenartowicz

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:25