Krzysztof Janczak, urodzony 3 lipca 1949 roku w Świdrze, która obecnie jest częścią Otwocka, to postać niezwykle ważna w polskiej kulturze filmowej i teatralnej.
Jako aktor, reżyser i scenarzysta, Janczak łączy różne aspekty sztuki wizualnej i teatralnej, przyczyniając się do rozwoju polskiej sceny artystycznej. Jego dorobek obejmuje zarówno role filmowe, jak i znakomite występy na deskach teatrów, gdzie wielokrotnie udowodnił swoje umiejętności aktorskie.
Życiorys
Wczesne lata 70. XX wieku były przełomowym czasem w życiu Krzysztofa Janczaka, gdyż wtedy zadebiutował jako poeta na łamach dwutygodnika społeczno-kulturalnego „Kamena”. W 1972 roku nawiązał współpracę ze Studenckim Teatrem Satyryków, gdzie nie tylko występował, ale także współtworzył spektakle, w tym jeden pod tytułem Tętno. Niestety, po kilku przedstawieniach spektakl został zdjęty z repertuaru przez cenzurę.
W okresie od 1976 do 1980 roku Janczak zdobywał doświadczenie w różnych kabaretach, występując na scenach klubu Stodoła w Warszawie. W kolejnych latach, w latach 1980-1981, rozpoczął współpracę z Janem Pietrzakiem w jego kabarecie Młoda Egida oraz odbywającym się później Pod Egidą, gdzie pełnił rolę aktora i jednocześnie autorek tekstów.
Po wprowadzeniu stanu wojennego jego działalność artystyczna przybrała nieco inną formę – zaczął publikować w podziemnej prasie, w tym w Wezwaniu. To właśnie w tym okresie po raz pierwszy zaprezentował postać Pana Yapy, która stała się jego autorskim pomysłem i zyskała duże uznanie. Jako Pan Yapa współpracował przy tworzeniu programu telewizyjnego 5-10-15. Jego dorobek obejmuje również wiele ról w filmach i serialach dla dzieci.
Krzysztof Janczak prowadził swoje autorskie przedstawienia dla najmłodszych w Teatrze na Woli. Uwielbiany przez dzieci, występował również na licznych koncertach oraz trasach estradowych, m.in. przez ponad 200 występów w Lecie z Radiem oraz Koncertowym Lecie RMF. Wizerunek Pana Yapy był także wykorzystany w reklamach telewizyjnych, na przykład promujących czekoladę Terravita.
W 1986 roku Krzysztof Janczak pomyślnie zdał aktorski egzamin eksternistyczny. W latach 90. XX wieku, już nie występując jako Pan Yapa, rozpoczął karierę w filmach i serialach telewizyjnych. Dodatkowo, w latach 2000-2001 prowadził program Beczka Śmiechu na RTL 7.
Obecnie Krzysztof Janczak prowadzi kanał Yapa.TV na YouTube i kontynuuje swoją działalność estradową z programem „Pan Yapa – show”. Jest również członkiem zwyczajnym ZAiKS, ZAKR i ZASP.
Filmy
Oto przegląd filmów, w których wystąpił Krzysztof Janczak, oferujący interesujący wgląd w jego różnorodne role aktorskie. Każdy z wymienionych tytułów pamięta o talentach tego aktora.
- 1995: Les Milles – oficer francuski grający w lotki,
- 1994: Oczy niebieskie – „Gruby” nawołujący do strajku we śnie,
- 1993: Do widzenia wczoraj. Dwie krótkie komedie o zmianie systemu – ksiądz na pogrzebie Władysława (nowela „Skok”),
- 1993: Łowca. Ostatnie starcie – taksówkarz,
- 1993: Tylko strach – członek klubu AA,
- 1993: Pora na czarownice – klient Joli,
- 1992: Naprawdę krótki film o miłości, zabijaniu i jeszcze jednym przykazaniu,
- 1987: Cyrk odjeżdża – klown Michał Puciewicz,
- 1987: Wielkie oczy – tata Zuzi i Tomka.
Seriale
Krzysztof Janczak, utalentowany aktor, zapisał się w pamięci widzów dzięki różnorodnym rolom w popularnych serialach telewizyjnych. Poniżej znajduje się lista jego występów w serialach, które z pewnością zyskały uznanie wielu fanów.
- 2018: O mnie się nie martw – starszy pan,
- 2004–2008, od 2018: Na dobre i na złe – Konstanty Pliszka, kierowca Pana Weissa-Korzyckiego,
- 2004: Pierwsza miłość – Rykowski, prywatny detektyw na zlecenie Marka Żukowskiego, który śledził Teresę,
- 2003–2004: Rodzinka – szef punktu napraw sprzętu AGD,
- 2003: Kasia i Tomek – gadatliwy kandydat na lokatora (sezon 3, odc. 4),
- 2000: Słoneczna włócznia – gadająca głowa w lunaparku,
- 1999: Tygrysy Europy – instruktor pilotażu, uczący latać Nowaka,
- 1998: Gwiezdny pirat – listonosz Leon,
- 1996: Tajemnica Sagali – dyrektor szkoły,
- 1994: Jest jak jest – kierowca ciężarówki,
- 1994: Stella Stellaris,
- 1993: Wow – sierżant Ronnie,
- 1993: Pora na czarownice – klient Joli,
- 1991–1993: Kuchnia polska – pracownik stacji benzynowej (odcinek 5),
- 1989: Odbicia – konferansjer,
- 1984: Siedem życzeń – złodziej,
- 1984: Trapez – Jan Kuczyński, dyrektor „Polskóru”,
- 1978: Układ krążenia – uczestnik bójki (odcinek 3).
Dzięki swojemu talentowi i wszechstronności, Krzysztof Janczak zdobył serca widzów w wielu produkcjach, nieustannie rozwijając swoje umiejętności aktorskie.
Dyskografia
Oto dyskografia Krzysztofa Janczaka, zawierająca jego interesujące projekty muzyczne.
- Pan Yapa i załoga,
- Pan Yapa i magiczna załoga,
- Pan Yapa i hitowa załoga.
Przypisy
- Krzysztof Janczak [online], FilmPolski [dostęp 08.02.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Krzysztof Rogulski | Joanna Kasperska | Małgorzata Bogdańska | Leon Szatzsznajder | Henryk Alber | Michał Grott | Mateusz Franczak | Maciej Gołębiowski | Zofia Szymanowska-Lenartowicz | Anna Ostapińska | Symcha Symchowicz | Bogdan Stodulny | Marek Bogucki | Tomasz Grochoczyński | Magdalena Kordel | Kamil Sipowicz | Arkadiusz Wiśniewski (muzyk)Oceń: Krzysztof Janczak (aktor)